Strona główna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wszechświat
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Różnice pomiędzy Nową Teorią, a innymi teoriami)
m
 
Linia 1: Linia 1:
Witryna zawiera materiały, które składają się na nową [[Teoria Budowy Wszechświata|Teorią Budowy Wszechświata]], zwanej dalej Nową Teorią. [[Użytkownik:Piosaw79|Autor]] witryny prosi o współpracę wszystkich ekspertów z omawianych dziedzin, aby włączając się do dyskusji przyczynili się do rozwoju teorii lub jej obalenia.
+
Witryna zawiera materiały, które składają się na nową [[Teoria Budowy Wszechświata|Teorię Budowy Wszechświata]], zwanej dalej Nową Teorią. [[Użytkownik:Piosaw79|Autor]] witryny prosi o współpracę wszystkich ekspertów z omawianych dziedzin, aby włączając się do dyskusji przyczynili się do rozwoju teorii lub jej obalenia.
  
 
== Problemy współczesnych teorii budowy Wszechświata ==
 
== Problemy współczesnych teorii budowy Wszechświata ==

Aktualna wersja na dzień 18:40, 8 lut 2013

Witryna zawiera materiały, które składają się na nową Teorię Budowy Wszechświata, zwanej dalej Nową Teorią. Autor witryny prosi o współpracę wszystkich ekspertów z omawianych dziedzin, aby włączając się do dyskusji przyczynili się do rozwoju teorii lub jej obalenia.

Spis treści

[edytuj] Problemy współczesnych teorii budowy Wszechświata

Współczesna wiedza dotycząca budowy Wszechświata jest niespójna. Wyobrażamy sobie, że Wszechświat zbudowany jest z materii, a powstał w Wielkim Wybuchu, który nie był wybuchem, tylko proporcjonalnym rozszerzeniem. Obserwujemy promieniowanie tła, dociekając jego źródeł w początkach Wszechświata.

Jednocześnie wiemy, że rozszerzanie Wszechświata wciąż trwa i przyśpiesza. Ale co napędza ten proces? Została stworzona dla tej potrzeby ciemna energia. Brzytwa Ockhama mówi: nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę. A właśnie ten sztuczny byt, ciemna energia, wydaje się rozpychać Wszechświat, tak że rozszerza się on coraz szybciej.

Wiemy, że foton i antyfoton jest to ta sama cząstka, więc obserwując odległe galaktyki nie wiemy czy zbudowane są z materii czy antymaterii. Zastanawiamy się, gdzie się podziała antymateria, jednocześnie eliminując jej występowanie z Wszechświata na podstawie braku obserwacji gigantycznego promieniowania powstającego wskutek anihilacji.

Budując w model Wszechświata z materii, ciemnej materii i ciemnej energii, dochodzimy do sytuacji, w której Wszechświat wydaje się bardzo asymetryczny: ciemna energia to 74% masy, ciemna materia - 22%, zwykła materia - 4%. Brak w tym modelu równoważącej materię ujemnej masowo antymaterii, co sprawia, że model ten pozostawia więcej pytań niż daje odpowiedzi.

[edytuj] Nowa Teoria

Osobny artykuł: Teoria Budowy Wszechświata

Nowa Teoria zmienia obraz Wszechświata. Wiemy, że Wszechświat w makroskali składa się z włókien. Włókna to gigantyczne nici zbudowane z gromad i supergromad galaktyk, ciągnące się na przestrzeni dziesiątek megaparseków. Pomiędzy włóknami znajdują się pustki. Według Nowej Teorii część włókien budujących Wszechświat zbudowanych jest z antymaterii. Włókna zbudowane z materii i antymaterii wg Nowej Teorii ukształtowały się wskutek odpychania. Odpychanie materii i antymaterii zostało wywołane energią anihilacji. Właśnie odpychanie ukształtowało włókna materii, włókna antymaterii oraz pustki pomiędzy nimi. W tych pustkach wciąż znajdują się resztki cząstek i antycząstek, głównie atomów wodoru, helu, antywoduru i antyhelu. Ich zderzenia emitują promieniowanie tła, a energia powstająca w pustkach napędza dalsze odpychanie się włókien materii i antymaterii.

[edytuj] Logiczne podstawy Nowej Teorii

 • Kosmiczną inflację łatwo wyobrazić sobie jako efekt równomiernie odpychających się włókien materii i antymaterii.
 • Pomimo że cząstki i antycząstki nie muszą odpychać się, obłok wodoru i obłok antywodoru w przestrzeni kosmicznej mogą odepchnąć się wskutek wystąpienia emisji ogromnej ilości energii. Energia taka powstałaby w procesie anihilacji na granicy styku obu obłoków. Przypuszczam, że w jej wyniku obłoki mogą odepchnąć się od siebie, tak jak kostka sodu podskakuje, gdy się ją wrzuci wody (gdyby nie grawitacja, kostka sodu odleciałaby w przestrzeń kosmiczną ;)
 • Dzięki odpychaniu włókien materii i antymaterii nie potrzebujemy tworzyć nowego bytu pt. ciemna energia.
 • Odpychanie włókien materii i włókien antymaterii tłumaczyłoby powstanie samych włókien oraz pustek pomiędzy nimi.
 • Promieniowanie tła byłoby obserwowalnym na Ziemi skutkiem anihilacji cząstek wodoru i helu w pustkach, równomiernie rozłożonych po całym Wszechświecie, co jest zgodne z oczekiwaniami względem tego procesu.
 • Nowa Teoria tłumaczyłaby jednorodność promieniowania tła, jak i jego niewielkie odchylenia. Odchylenia te mogłyby powstawać w przestrzeniach, gdzie włókna materii i antymaterii oddziela pustka mniejsza lub większa od przeciętnej pustki we Wszechświecie.
 • Wszechświat uzyskuje pożądaną symetrię, materii i antymaterii jest w nim tyle samo.

[edytuj] Różnice pomiędzy Nową Teorią, a innymi teoriami

 • Nowa Teoria neguje istnienie ciemnej energii, oferując w jej miejsce energię anihilacji w pustkach pomiędzy włóknami.
 • Nowa Teoria zakłada występowanie tej samej ilości materii i antymaterii we Wszechświecie, podczas gdy większość współczesnych uczonych zakłada, że antymateria nie występuje w wielkich ilościach we Wszechświecie.
 • Według większości uczonych szacunkowy rozkład mas we Wszechświecie jest następujący: ciemna energia - 74%, ciemna materia - 22%, „zwykła” materia - 4% masy Wszechświata.
 • Według Nowej Teorii rozkład rozkład mas we Wszechświecie jest następujący: 15% materia, 85% ciemna materia, -15% antymateria, -85% ciemna antymateria, co daje łączną masę 0.
 • Nowa Teoria łączy promieniowanie tła z energią anihilacji w pustkach i rozszerzaniem Wszechświata, podczas gdy większość współczesnych uczonych łączy promieniowanie tła z początkami Wszechświata.
 • Nowa Teoria neguje istnienie kosmicznych strun.

[edytuj] Wszystkie artykuły alfabetycznie

Czytaj w innym języku
Read in English: Main Page
Читать на русском языке: Заглавная страница
Lire en français: Accueil
Lesen in Deutsch: Hauptseite
Leer en español: Página principal
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia